Haber

Süryani Gevriye Akgüç cinayetinin zanlıları serbest bırakıldı

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yemişli kırsal mahallesinde 6 Kasım’da kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerin saldırısına uğrayan Süryani Gevriye Akgüç (92), hayatını kaybetti. Akgüç’ün naaşı, otopsinin ardından dün defnedilmek üzere İstanbul’a gönderilirken, olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında 15 kişi gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre aralarında bir köy korucusu ve bazı Süryanilerin de bulunduğu şüpheliler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Akgüç’ün eşinin de şüpheli olarak ifadesi alındı. Soruşturma kapsamında Gevriye Akgüç’ün arazi meselesi nedeniyle öldürülmüş olabileceği vurgulanırken, ifadeleri şüpheli alınan kişilerin HTS kayıtlarının inceleneceği belirtildi.

‘GEÇMİŞTE OLANLARDAN ENDİŞELİYİZ’

Cinayete ilişkin açıklama yapan Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) Lideri Evgil Türker, 90’lı yıllarda Enhil (Yemişli) köyünün ağır saldırılara maruz kaldığını, hatta o dönemde köydeki çocukların bile öldürüldüğünü söyledi. Olayın Süryanilerin anısına o günleri yeniden canlandırdığını kaydeden Türker, “Biz Süryaniler topraklarımızın gasp edilmesine, etnik ve dini kimliğimize yönelik saldırılara karşı uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Bu olay kaygılarımızı artırdı. Geçmişte çok olay yaşandı, Süryaniler öldürüldü. Şimdi faili belirlenemeyen birçok olay var. Biz bu olayın faili meçhul kalmasını istemiyoruz. Süryani halkını istemiyoruz. Geçmişte yaşadıklarını yeniden yaşama kaygısı yaşamaları. En acil talebimiz bu cinayetin bir an önce aydınlatılmasıdır. Yetkililere davetimiz “Olayın aydınlatılarak soru işaretlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Süryani halkının zihninde” dedi.

‘BASİT BİR SALDIRI OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Göç etmek zorunda kalan Süryani halkının 20 yıldır geri dönüp kendi topraklarında yaşamı yeniden kurmaya çalıştığını kaydeden Türker, “Bu ve benzeri olaylar Süryanilerin geri dönüşünü olumsuz etkiliyor. Maalesef ülkelerine dönen Süryaniler Açıklanamayan olaylar nedeniyle topraklar da göç etmek zorunda kalıyor.Süryaniler “Tüm bunlara rağmen halkı topraklarında yaşamakta ısrar ediyor. Gevriye Akgüç cinayetinin kolay bir saldırı veya kişisel bir saldırı olduğunu düşünmüyoruz. Soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

habersamsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu